Únor 2013

burákové máslo

27. února 2013 v 7:05 | any |  recepty
Tumblr_mhxd2ws45w1rczg0co1_400_large
Jelikož je kvalitní burákové máslo velmi drahé rozhodla jsem se ho udělat sama doma.. kvalitní burákové máslo stojí od 100kč - musí obsahovat minimálně 70% arašídů a toho se málo kde dočkáte a navíc většina obsahuje různé barviva a stabilizátory pro trvanlivost... jednou jsem zkoušela burákové máslo z kauflandu a s arašídama nemělo nic společného... Takže jsem si koupila 2 balíčky po 100g nesolených arašídů, hodila je do mixéru, přidala 2 lžíce oleje, moučkový cukr a je to perfektní :) .. mám v ledničce 200g burákového másla za 20kč se 100% arašídů a bez žádných stabilizátorů.

Burákové máslo budu buď snídat nebo svačit popřípadě obědvat ve škole a budu si je mazat na toustový celozrnný chléb :) .. a budu si dělat tousty třeba s nakrájeným banánem, jahodami, atd :)

zdravý životní styl a já

21. února 2013 v 21:36 | any |  my life
už jsou to skoro 2 měsíce, co jsem se rozhodla se sebou něco dělat... konečně jsem zvedla svou línou prdel a začala zase tvrdě makat.. jsem za své odhodlání šťastná :)
Tumblr_mg1is9yxdb1rxr8pqo1_500_large
- snažím se co nejvíce pít
- naučila jsem se jíst co 2-3 hodky
- snažím se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
- chodím 3x týdně cvičit
- pokud se mi zadaří, cvičím i doma
- učím se říkat jistým potravinám NE
- učím se jíst zdravé potraviny a jejich kombinace
- denně čtu nějaké zajímavé články o cvičení, jídle a chemii
- denně se snažím psát články na blog o věcech, které mi přijdou zajímavé a důležité
a postupem času je zveřejňuju
- založila jsem si účet na kaloricketabulky.cz a přidávám svůj jídelníček a sleduju kolik živin denně do těla dostanu
- koupila jsem si 3 doplňky stravy - vápník na zlepšení váhy minerálů v těle, rybí tuk jako náhradu za ryby (není možné abych je jedla 2x týdně) a L-carnitin na lepší spalování tuků během cvičení
- piju čaje na spalování vnitřních tuků a s L-carnitinem
- chci aby si na tyhle všechny změny tělo rychle navyklo a mozek bral pak vše jako samozřejmost :)
Tumblr_mh1ogxjoqq1s3jo7bo1_500_large
jak budu postupovat dále v následujících měsících lépe řečeno v letním semestru:
- začnu chodit 2x v týdnu na bazén
- koupila jsem si plastové krabičky a budu si chystat denně šíleně velké svačiny at se nestane že za den sním jen snídani!
(na tohle se hrozně těším) :)
- jelikož nebudu stíhat v úterý cvičení kvůli škole, mám zapsaný aerobik ve škole a budu na něj chodit co 14 dnů
- dále mám zapsané plavání - takže jednu hodinu týdně budu mít zdarma :)
- budu zkoušet nové kombinace jídel - v nejbližší době si udělám domácí burákové máslo :)

výsledky za první měsíc dřiny:
- mám dole 3 kila
- cítím se mnohem lépe
- zase mám tvrdé břicho
- už zase vím, kde mám triceps :D
- začínají se mi pořádně zpevňovat stehna a zadek
- po dlouhé době zase pro něco žiju

cíle?
- být zdravá
- už nikdy nepovolit
- dále se zlepšovat
- dále pořádně formovat postavu
- zlepšovat fyzičku

avokádová pomazánka

16. února 2013 v 8:06 | any |  recepty
Tumblr_ly32s1lvsn1r9kotto3_500_large
ingredience:
- 2 nízkotučné tvarohy
- avokado
- stroužek česneku
- kousek nivy

postup:
avokado bud rozmixujeme tyčovým mixerem, rozmačkáme vidličkou nebo propasírujeme strojkem na česnek.. poté přidáme tvaroh a nivu a zamícháme.. osolíme + můžeme přidat nějaké koření :)

pozn.
pomazánku a avokado jsem zkoušela minulý týden.. a avokado mi vůbec nechutnalo, bylo hrozně hořké a pomazánka pak díky tomu byla taky hrozně hořká.. nevím jestli to mohlo tím že avokado nebylo úplně dozralé.. pokud máte s avokadem nějaké zkušenosti, písněte mi je, budu jen ráda :)

valentýnský víkend

11. února 2013 v 11:48 | any |  my life
teď si dám pauzu o zdravém životním stylu a zase jednou napíšu článek o sobě...
394944_10200441879514667_1890756340_n_large

jak všichni víme, blíží se americké šílenství aneb valentýn :D .. všude v obchodech vidíme samé srdíčka, na slevových portálech samé valentýnské a romantické wellness pobyty, atd ... My s přítelem neměli domluveno nic :D .. nakonec jsme se domluvili že půjdeme na valentýna do kina na Babovřesky - doufám, že se nasmějeme :D .. R jako vždy koupí lístky a já koupím hromadu sladkostí a popcornu :D :D .. to je už takový náš rituál snad od první návštěvy kina :D :D

hned den potom vyrážíme na koncert Kryštofů do Ostravy, kde jako host vystoupí i Jarek Nohavica. Nohavicu vůbec nemám ráda, ale na Kryštofy se hrozně těším :) .. zároveň tento koncert spojíme nejspíše s nákupama a návštěvou Ikei :) .. někde se dobře najíme a pak vyrazíme na super zážitek :)

den na to jsme domluvení jít na další lekci řeckých tanců.. půjde nás více, tak snad bude zase sranda :D

takže místo jednoho valentýnského a romantického dne máme "nabušený" celý víkend :D .. vše se nám dobře sešlo :) .. navíc je to poslední víkend před začátkem školy... takže vše krásně propojíme :) .. snad si pořádně odpočinu a načerpám novou energii :) .. celkem se začínám těšit i na letní semestr, kdy se zase uvidím každý den s holkama :)

obědy

7. února 2013 v 10:26 | any |  be healthy
Obědy:

Oběd nevynechávejte, dejte si ale takovou porci, která vás zasytí, ale nepřejíte se. Vynechání oběda má pak stejné následky jako vynechání jiného jídla a to zpomalení metabolismu. A pak když se najíte, jídlo se vám uloží do tukových zásob.

Tumblr_m9mlkptcdg1rqqwxzo1_500_large
Inzulin je "skladovací" hormon, který dává impuls do těla, aby si získané nutriční hodnoty uschovalo. Bez adekvátního množství inzulinu vaše buňky mají hlad a umřou. Na druhou stranu příliš mnoho insulinu má za následek přibývání na váze a zrychlený proces stárnutí. Jsou 2 způsoby, jak to s insulinem "přepísknout" a kazit tak stravování: 1. je, že sníte příliš mnoho sacharidů v jednom jídle, které nají velký vliv na produkci tohoto hormonu a 2. bývá příliš velká porce a tak i velké množství kalorií. Nadměrné množství kalorií (speciálně sacharidy), zvedají hladinu insulinu, protože se musí někde v těle uložit. Ba co víc, nadbytečné množství kalorií, které vaše tělo není schopné v daný okamžik využít, bude tak vysláno do vašich boků, břicha a dalších problémových partií. Naneštěstí stejné množství inzulinu, které má za následek ukládání tuků, také blokuje uvolnění již uložených tuků k dodání energie. To je proč nadbytek insulinu má vliv na tloušťku, kterou pak i pěkně udržuje.

Hormon glykogen (bílkoviny stimulují uvolnění tohoto hormonu) má opačný hormonální efekt na insulin. Je to tzv. manipulační hormon, který určí tělu, aby uvolnilo skladované sacharidy v játrech a tak zvýšilo hladinu cukru v krvi pro správnou funkci mozku. Bez patřičného množství glykogenu se budete cítit hladoví a vyčerpaní, protože váš mozek neobdržel dostatek základního paliva - cukru v krvi.


Insulin a glykogen neustále vykonávají tento vyvážený počin. Když jeden hormon vzroste, druhý zas klesne. To je proč správné množství bílkovin i sacharidů v každém jídle má zásadní vliv na udržení zdravé váhy a hubnutí.
Tumblr_m8yj6klko81qi5f1zo1_400_large
Jaké je správné množství potravin a velikost porce?
Vyvážený oběd by měl obsahovat netučnou bílkovinu pro správnou funkci těla a vhodné sacharidy a tuky, které vám dodají energii. Jejich poměr by měl vypadat takto:
SACHARIDY zaplní 2/3 talíře s největším poměrem zeleniny a ovoce (cca 2 plné hrsti), část z celkového množství sacharidů mohou být celozrnné výrobky. BÍLKOVINY by měly zabrat 1/3 talíře (cca velikost dlaně). ZDRAVÉ TUKY v nezbytném, ale malém množství.

Jaké jsou vhodné tuky, bílkoviny a sacharidy?
tuky - I když tuky mají vyšší počet kalorií (proto je jíme v malém množství), při jejich trávení se neprodukuje inzulin a zároveň pomáhají snižovat inzulin při trávení sacharidů. Jednoduše řečeno správná volba tuků v každé porci má za následek pálení tuků v těle.

bílkoviny - Vaše tělo potřebuje konstantní dodávání bílkovin do těla, nahrazuje tak bílkoviny, o které vaše tělo průběžně přichází. Bez adekvátního množství přijatých bílkovin vaše svaly ochabnou, svalová hmota se tak ztrácí a i imunitní systém začne být méně efektivní. Také stimulují a zvyšují tvorbu glykogenu, bez jehož správného množství budete mít hlad už po 2-3 hodinách po jídle (díky neschopnosti zachování správné hladiny cukru v krvi). Bílkoviny by měly také být nízkotučné - jednak proto, že sami volíme zdravé a správné tuky, a také proto, abychom měli kontrolu nad jejich skladbou a nekonzumovali tak nadbytečné množství špatných nasycených tuků.

sacharidy - Protože potřebujeme vitamíny, minerály a vlákninu, sacharidy jsou nezbytnou součástí jídelníčku. Jak už jsem psala, sacharidy mají velký vliv na tvorbu hormonu insulinu, proto je nutné se zaměřit na to, co za sacharidy jíme. Sacharidy s vysokým glykemickým indexem (jako ovoce a zelenina), mají za následek lepší stimulaci insulinu a vliv na něj. Proto vždy jídlo vybalancujte sacharidy, které budou hrát ve váš prospěch.
Tumblr_mh1izfhgkf1rogdjyo1_500_large
Příklady vhodných potravin:
tuky - olivový nebo kokosový olej, kokosové mléko, oříšky, semínka, avokádo, rybí olej
bílkoviny - kuřecí a krůtí maso bez kůže, ryby, červené maso bez tuku, vajíčka, nízkotučné mléčné výrobky - tvaroh, jogurt, mléko; tofu, sojové výrobky, syrovátkové, sojové a proteinové nápoje
sacharidy - ovoce a zelenina, celozrnná rýže, těstoviny, pečivo, luštěniny, klasické ovesné vločky

příklady a náměty na oběd:
nemáte-li čas na vaření, sendvič vše zpraví. Mezi chleby nebo jiné pečivo můžete nacpat jakoukoliv zeleninu a bílkoviny jako vajíčka natvrdo, tuňák, kuřecí prsa, tvaroh

dále jsou vhodné zeleninové, kuřecí polévky, saláty zeleninové, těstovinové či fazolové s kuřecími kousky, kousky tuňáka, vejci, sojovými kostkami..


snídaně - základ všeho

4. února 2013 v 8:55 | any |  be healthy
snídaně:

Snídaně je nejdůležitější základ. Takže ti co nesnídáte, nebo snídáte velmi málo, děláte velkou chybu. Dopoledne byste totiž měli nabrat nejvíce energie na celý den. Tělo očekává, že ho několikrát za den nasytíte a to hlavně po dlouhé noční pauze. Snídat byste měli do hodiny od probuzení. Snídaně nám nastartuje metabolismus a udržuje ho v chodu. Pokud vynecháme jídlo, tělo se po několika dnech vyrovná po svém - zpomalí metabolismus, aby tolik nestrádalo hlady. Když ráno nemáte čas na přípravu snídaně, nachystejte si ji večer.
Tumblr_mhb0cyrhpa1qhri19o1_1280_large
Snídaně by měla obsahovat správné bílkoviny (maso bez tuku, nízkotučné mléčné či sójové výrobky, vejce, tofu, apod.), hodně vlákniny (ovoce, zelenina, ovesné vločky, celozrné pečivo,...) a zdravé tuky (oříšky, olivový či kokosový olej, avokádo,...) Jejich kombinace zasytí na celé dopoledne.

a co bysme tedy měli snídat a čeho se vyvarovat?

co nesnídat:
- sladké pečivo a sladké cereálie - jsou plné cukru
- párky a salámy - zdroj špatných tuků
- bílé pečivo - dodá pouze kalorie bez živin
- cola a další slazené nápoje
200_large
příklady zdravé snídaně:
nízkotučné mléko s ovesnými vločkami, oříšky a ovocem
míchaná vajíčka na olivovém oleji s celozrnným pečivem
nízkotučný tvaroh nebo bílý jogurt s ovoce, vločkami a oříšky
ovesná kaše z nízkotučného mléka
celozrnné pečivo s avokádovou pomazánkou z nízkotučného tvarohu a česneku
tuňák z konzervy s trochou fazolí a celozrnným pečivem
omeleta z vajec
vajíčka na milion různých způsobůdesatero zdravého životního stylu

1. února 2013 v 9:23 | any |  be healthy
Tumblr_mhd38ll1wd1rc192do1_500_large

  1. Jezte pestře, vyváženě a pravidelně v 5 až 6 porcích denně.
  2. Zaměřte se na čerstvé, sezónní a lokální suroviny.
  3. Připravujte pokrmy tak, aby v nich zůstalo co nejvíce zdraví prospěšných látek.
  4. Vyvarujte se potravin, které obsahují příliš soli, jednoduchých cukrů a živočišných tuků.
  5. Dbejte na to, co jíte, a pečlivě čtěte informace uvedené na obalech potravin.
  6. Dodržujte pitný režim, pijte min. 1,5 litru tekutin, ideálně neperlivé vody, denně.
  7. Vyhýbejte se alkoholu, kouření a nadměrnému stresu.
  8. Naučte se relaxovat a spěte alespoň 6 hodin kvalitního spánku denně.
  9. Pravidelně se hýbejte, choďte na procházky a sportujte min. 30 minut denně.
  10. Choďte na preventivní lékařské prohlídky.

Vím, že tyhle rady jste už určitě četli v nějakém časopise a všichni je už nazpaměť znáte.. ale zkuste je všechny dodržovat.. Mě osobně dělá největší problém pitný režim.. Pochlubte se co dělá problém vám :)
hi

:srrdce: